Wirtualny Informator Użytkownika WIU

Zapraszamy czytelników korzystających z usług naszej biblioteki do zapoznania się z treścią informatora. Zawiera on  informacje o księgozbiorze, zasadach udostępniania  zbiorów oraz narzędziach wyszukiwawczych pomagających umiejętnie i właściwie docierać do poszukiwanej literatury i źródeł informacji. Ułatwi to wszystkim użytkownikom efektywne korzystanie ze zbiorów biblioteki.

5. Katalogi komputerowe

katalogi komputerowe

Komputerowy Katalog Główny Biblioteki ASP

Katalog główny zbiorów Biblioteki ASP można przeglądać bez logowania. W katalogu znajduje  się  większość księgozbioru w tym wszystkie pozycje wprowadzone do zbiorów biblioteki po 1997 roku. Czytelnik może korzystać z opcji szybkie wyszukiwanie lub wyszukiwanie zaawansowane.

Szybkie wyszukiwanie 

obrazek startowy


Indeks Słowo lub szukane wyrażenie

 Pozwala przeszukiwać zbiory pod względem tematycznym. Wpisując słowo lub szukane wyrażenie możemy poszerzać funkcję przeszukiwania stosując znaki maskujące. Znak $ zastępuje kilka liter, znak ? jedną literę.

slowo

Przykład:

Wpisując słowo abstrakcja (bez znaku maskującego) otrzymujemy rezultat wyszukiwania listę 4 pozycji, które w tytule zawierają to słowo. Wpisując słowo abstrakcj? (znak ? maskuje jedną literę otrzymujemy rezultat wyszukiwania listę 14 pozycji, które w tytule zawierają część tego słowa. Wpisując słowo abstra$ (znak $ maskuje kilka liter) otrzymujemy rezultat wyszukiwania listę 63 pozycji, które w tytule zawierają część tego słowa.


Indeks autor przeszukuje zbiory po nazwisku autora dzieła (wpisujemy zawsze najpierw nazwisko potem imię).

autor


Indeks tytuł przeszukuje zbiory po tytule dzieła.

tytul


Indeks hasło przedmiotowe rezultat wyszukiwania wyświetla listę pozycji tematycznie związanych z poszukiwanym tematem, zawierających w opisie bibliograficznym wpisane hasło przedmiotowe.

haslo


Indeks serie rezultat wyszukiwania wyświetla listę pozycji wydanych w ramach jednej serii wydawniczej, bez względu na tematykę książki.

serie


Indeks tytuł czasopisma pozwala przeszukiwać kolekcję czasopism wprowadzonych do katalogu komputerowego. Rezultat wyszukiwania informuje o zasobie czasopisma i lokalizacji kolekcji.

czasopisma


Biblioteka Akademii Sztuk Pięknych jest członkiem Łódzkiej Akademickiej Sieci Bibliotecznej. Wybierając opcję przeszukiwania wszystkie biblioteki możemy przeszukiwać jednocześnie katalogi pozostałych bibliotek.

pozostale


Wyszukiwanie zaawansowane

wysz_zaa_klik

zaawansowane

Korzystając z opcji wyszukiwanie zaawansowane możemy bardziej szczegółowo określić wyrażenie wyszukiwawcze. Ograniczać wyszukiwanie materiałów np. : tylko do dzieł w określonym języku ; określić rok wydania dzieła ; typ  egzemplarza dzieła ; lokalizację egzemplarza.


sygnatura_kliksygnatura

Wyszukiwanie po sygnaturze Przykład: Wpisujemy sygnaturę składającą się zsymbolu działu i numeru inwentarzowego np. GO/17466. Funkcja ta pozwala również po wpisaniu pierwszego elementu sygnatury np. GO/ (symbol działu), wyświetlić listę opisów bibliograficznych wszystkich pozycji znajdujących się w tym dziale. W podanym przekładzie są to książki tematycznie związane z teatrem. WYKAZ DZIAŁÓW

sygnatura_light


ASP

W wyświetlanym opisie bibliograficznym umieszczona jest między innymi informacja o lokalizacji egzemplarza. Lokalizacja ASP_Książki informuje, że egzemplarz aktualnie znajduje się na półce.


Bazy bibliograficzne

Bibliografia ASP - Bibliografia dokumentuje działalność, dorobek naukowy, dydaktyczny i artystyczny uczelni i jej pracowników. Baza jest bibliografią przedmiotowo-podmiotową, zawierającą dane bibliograficzne na temat uczelni i osób w niej zatrudnionych oraz rejestrującą publikacje autorstwa lub współautorstwa nauczycieli akademickich i innych pracowników uczelni, a także dokumenty za treść i formę których odpowiedzialność spoczywa na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, potraktowanej w tym przypadku jako autor zbiorowy. Opisy dokumentów związane z działalnością ASP i jej pracowników są klasyfikowane pod względem treści i zaopatrzone w hasła przedmiotowe. Dostęp do Bazy Expertus

 

Można korzystać z opcji logowania  do e-biblioteki OPAC

login_opac

STUDENCI

LOGIN : NUMER LEG. STUDENCKIEJ  

PIN : NUMER LEG. STUDENCKIEJ

 

POZOSTALI UŻYTKOWNICY

LOGIN : sześć cyfr numeru PESEL rok(ostatnie dwie cyfry), miesiąc, dzień     np. 850222   

PIN : sześć cyfr numeru PESEL rok(ostatnie dwie cyfry), miesiąc, dzień     np. 850222 

 

Korzystanie z e-biblioteki OPAC umożliwia wykorzystywanie dodatkowych funkcji takich jak :

W zakładce Mój profil iBistro można skorzystać z opcji tworzenia indywidualnego archiwum wypożyczeń -ulubieni autorzy oraz ulubione tematy. Otrzymywać powiadomienia o nowościach w bibliotece.

W zakładce Moje konto można sprawdzać aktualny stan konta czytelniczego, sprawdzić termin zwrotu wypożyczonych materiałów, dokonać przedłużenia zwrotu wypożyczonych książek, wysłać informacje
o zmianie swojego adresu, zmienić indywidualnie PIN do e-biblioteki OPAC. 

Po zakończeniu sesji należy wylogować użytkowanika

Przydatne linki: