Instytut Rzeźby

mgr Agata Zboromirska

Typ studiów:

Studia stacjonarne I stopnia

Nr sali : 169 i 170 (ul. Wojska Polskiego 121)

Charakterystyka: Zakład Propedeutyki Rzeźby jest jednostką organizacyjną w Instytucie Rzeźby na Wydziale Sztuk Pięknych. Zajęcia prowadzone są dla studentów I i II roku studiów stacjonarnych kierunków na Wydziałach macierzystej Uczelni (Wydział Sztuk Pięknych i Wydział Sztuk Projektowych) w ramach zajęć obligatoryjnych. Celem kształcenia jest zdobycie umiejętności w zakresie projektowania i tworzenia rzeźby.

Zajęcia opierają się na studiach z natury, jak i na analizie form oraz konstrukcji geometrycznych. W zadaniach szczególna uwaga  jest skierowana na: proporcje, zależności między poszczególnymi elementami kompozycji rzeźbiarskiej (rytm, symetria, asymetria, faktura). Studenci opanowują w praktyce zastosowanie poszczególnych kategorii w procesie twórczym oraz kształcą umiejętności wyrażania założonych treści wypowiedzi artystycznej. Opanowują podstawy warsztatu rzeźbiarskiego, tworząc prace przestrzenne metodami: modelowania, konstruowania i odkuwania.

W Pracowni Zakładu Propedeutyki Rzeźby realizowane są ćwiczenia tematyczne, uwzględniające potrzeby oraz specyfikę poszczególnych kierunków.