Sukcesy pedagogów

2
  • miniatura
    Filename: miniatura.jpg
    Size: 56.32 KB
  • 1.jpg
    Filename: 1.jpg
    Size: 315.09 KB
  • 2.jpg
    Filename: 2.jpg
    Size: 358.12 KB

Z ogromną satysfakcją informujemy, że prof. Piotr Ciesielski z Instytut Nowych Mediów i Kompozycji Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, został wyróżniony w VI Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. Leona Wyczółkowskiego 2024 w Bydgoszczy. 

Uznanie jury zyskał dyptyk z 2023 roku, na który składają się prace „Crucifixo” i „Descensus a Cruce” (olej, akryl, guma, płótno, 240×165). 

„W obrazach poruszam problemy współczesności. W dyptyku «Crucifixio, Deponentes e cruce» lewa strona może być kojarzona z obrazami „Rozstrzelanie Andrzeja Wróblewskiego, jednak opresja jest spotęgowana – to nie rozstrzelanie, ale ukrzyżowanie, w wyniku którego dziewczyna z prawej strony jest zniewolona i zniszczona poprzez współczesną cywilizację. Inny niż u Wróblewskiego jest sposób malowania. Jest on dostosowany do fotograficznego tła.

Sposób ukazania przedmiotów i dziewczyny na pierwszym planie jest bardziej werystyczny niż uzyskane efekty na drugim planie. Ciało i przedmioty „wychodzą z obrazu”. Opresja wobec fotografowanej dziewczyny jest podkreślona poprze odciski dłoni na jej ciele. Ich ilość wzrasta w każdej z kolejnych postaci.

Zdjęcia aktów są umieszczone na prostokątnych polach. Ten zabieg porządkuje kompozycję, i buduje relacje pomiędzy formami geometrycznymi a malowaną i fotografowaną postacią, oraz naturalistycznie oddanymi przedmiotami. Prostokąty ze zdjęciami mogą kojarzyć się też z «Całunem Turyńskim», co jest następnym wątkiem nawiązującym do ikonografii chrześcijańskiej”.

prof. Piotr Ciesielski


Ogólnopolski Konkurs Malarski im. Leona Wyczółkowskiego to jedno z najważniejszych wydarzeń na polskiej scenie artystycznej, które odbywa się co dwa lata w Bydgoszczy. Konkurs został zainicjowany w hołdzie dla Leona Wyczółkowskiego, jednego z najwybitniejszych polskich malarzy, przedstawiciela nurtu realistycznego w polskiej sztuce, a także wieloletniego wykładowcy krakowskiej Akademii.

Konkurs kierowany jest do polskich artystów malarzy, a jego celem jest promocja współczesnego malarstwa i rozpowszechnianie wiedzy na temat wybitnego patrona konkursu.

do góry