Filename: miniatura.jpg
    Filename: 004.jpg
    Filename: 005.jpg
    Filename: 006.jpg

Wiktor Szulfer, Julia Kazimierska i Olek Kępiński zostali laureatami drugiej nagrody w konkursie „Renault Easy City. Design the Future”. Julia Kazimierska pochodzi z Kielc, a Olek Kępiński z Pabianic. Oboje wcześniej studiowali wzornictwo na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Wiktor Szulfer pochodzi z Gdańska. Studiował automatykę i robotykę na Politechnice Gdańskiej, a także wzornictwo przemysłowe na Umeå Institute of Design. Wszyscy członkowie zespołu obecnie są studentami wzornictwa przemysłowego na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (studia magisterskie). Razem prezentują szerokie doświadczenie w dziedzinach od inżynierii przez grafikę i projektowanie produktu po projektowanie interakcji i badania socjologiczne.

W konkursie „Renault Easy City. Design the Future” przedstawili koncepcję systemu „Ez Puls”. Składa się on z trzech modułów: stacji organizujących korzystanie z elektrycznych samochodów autonomicznych na żądanie zlokalizowanych w pobliżu węzłów komunikacyjnych, zatoczek dla pojazdów EZ-GO oraz aplikacji mobilnej umożliwiającej rozpoczęcie podróży tym samochodem. Pojazdy EZ-GO w tym projekcie przechowywane są pod ziemią, w specjalnych magazynach buforowych. Tam również odbywa się ładowanie samochodów, a jednocześnie pojazdy stanowią element systemu energetycznego, magazynując energię.

Projekt przedstawia wizję miasta, w którym chcielibyśmy żyć, wizję, w której samochody nie dominują, lecz są schowane przed naszym wzrokiem. Możemy się nimi dzielić i żyć w zielonym mieście. Ulice są nieco zwężone, dostosowane do potrzeb samochodów autonomicznych, elektrycznych, współdzielonych. To jest ta droga, którą chcemy iść – chcemy, żeby wszystkim nam się żyło w mieście coraz lepiej i wygodniej, przy czym ta wygoda nie musi polegać na tym, że będziemy mieć bardzo szerokie ulice, na których jest dużo samochodów. W tym projekcie wygoda jest budowana w zupełnie inny sposób: bliżej dobrej przestrzeni publicznej, natury – mówi Krzysztof Herman, juror konkursu.

Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!!