Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to powszechny system oszczędzania dla pracowników realizowany przy współpracy z pracodawcami oraz państwem.

Zasady tworzenia i funkcjonowania pracowniczych planów kapitałowych reguluje:

ustawa z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz.U. z 2018 r. poz. 2215 ze zm.)

Stosując się do obowiązujących przepisów i mając na uwadze nałożony na uczelnię obowiązek poinformowania Państwa o PPK, Kolegium Rektorskie wraz z przedstawicielami związków zawodowych, po konsultacjach z kilkoma instytucjami finansowymi zarządzającymi PPK, na zarządcę PPK dla pracowników i zleceniobiorców Akademii wybrało:

PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.


PPK to program, który pozwoli zaoszczędzić środki z przeznaczeniem na wypłatę po osiągnięciu 60. roku życia.

Uczestnictwo w PPK jest dobrowolne, co oznacza, że pracownik może w każdej chwili zrezygnować z oszczędzania w PPK, jak i do niego ponownie wrócić. Dodatkowo, to pracownik decyduje o terminie i sposobie wykorzystania środków zgromadzonych na rachunku PPK.

Oszczędności gromadzone w Pracowniczych Planach Kapitałowych tworzone są wspólnie przez:

PRACOWNIKA | PRACODAWCĘ | PAŃSTWO

Wpłaty do programu przekazywane są na indywidualne rachunki uczestników PPK utworzone przez instytucję finansową, która prowadzi i zarządza PPK w danej firmie.

Pracownik oraz pracodawca solidarnie wpłacają na specjalne konto pracownika dwie wpłaty - obligatoryjną wpłatę podstawową oraz dobrowolną wpłatę dodatkową.  

 

WPŁATA PODSTAWOWA

WPŁATA DODATKOWA
(DOBROWOLNA)

MAKSYMALNA WPŁATA

PRACOWNIK

2%
wynagrodzenia brutto

do 2% wynagrodzenia brutto

4%

PRACODAWCA

1,5%
wynagrodzenia brutto

do 2,5%wynagrodzenia brutto

4%

PAŃSTWO

WPŁATA POWITALNA

250 zł – (przy spełnieniu ściśle określonych warunków)

DOPŁATA ROCZNA

240 zł – (przy spełnieniu ściśle określonych warunków)

Wpłaty finansowane przez pracownika będą potrącane z jego wynagrodzenia netto. Za okres przebywania na zwolnieniu lekarskim Pracownik i Pracodawca nie będą odprowadzać wpłat do PPK.

Od wpłat dokonanych przez Pracodawcę zostanie odprowadzona z wynagrodzenia Pracownika zaliczka na podatek dochodowy.

W celu podwyższenia oszczędności gromadzonych w PPK będą one inwestowane przez wybraną instytucję finansową na rynku kapitałowym. W przypadku młodszych uczestników PPK, większą część oszczędności fundusz zainwestuje w instrumenty o charakterze udziałowym, czyli te o wyższym ryzyku inwestycyjnym (np. akcje, prawa poboru, prawa do akcji, warranty subskrypcyjne, kwity depozytowe, inne zbywalne papiery wartościowe).

W przypadku starszych uczestników, większą część oszczędności fundusz zainwestuje w instrumenty o charakterze dłużnym – o niższym poziomie ryzyka inwestycyjnego (np. obligacje, bony skarbowe, listy zastawne, certyfikaty depozytowe, depozyty bankowe). Podmioty zarządzające PPK są zobowiązane inwestować środki zgodnie z interesem uczestnika PPK.

Zaletą programu jest solidarność wpłat: do wpłat pracowniczych swoje wpłaty dokładają pracodawca i państwo, dzięki czemu pracownicy oszczędzają więcej i szybciej niż w przypadku indywidualnego oszczędzania. Dużym atutem jest też prostota programu – pracownik nie musi znać produktów inwestycyjnych i wybierać strategii, ponieważ zrobi to za niego instytucja finansowa. Ponadto, środki zgromadzone na rachunku PPK są w pełni prywatne, dlatego – w razie potrzeby – mogą być wykorzystane w dowolnym momencie, np. w przypadku choroby lub jako wkład własny przy zakupie domu czy mieszkania. 

Zachęcamy do zapoznania się ze stroną internetową w całości poświęconej PPK prowadzonej przez PFR Portal PPK Sp. z o. o.:

Szczegółowe informacje o PPK znajdziecie również Państwo na stronie PKO TFI S.A.:

W przypadku dodatkowych pytań możecie Państwo skorzystać z infolinii PPK pod numerami:

801 32 32 80

22 358 56 56.

Wszelkie bieżące informacje dotyczące PPK będą zamieszczane w stronie ASP:

Źródło:

Ustawa z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz.U. 2018 poz. 2215 ze zm.)

W programie obowiązuje tzw. zapis automatyczny, co oznacza, że do programu  programu zostają zapisani automatycznie Pracownicy/Zleceniobiorcy, którzy skończyli 18 lat, a nie ukończyli 55 roku życia, podlegający obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Przyjmuje się zatem, że jeżeli osoba zatrudniona nie złoży deklaracji rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK zostaje automatycznie zapisana do programu.

Aby zapisać pracownika do PPK, pracodawca nie musi uzyskać jego zgody.

Natomiast Pracownicy, którzy ukończyli 55 rok życia, a nie skończyli 70 roku życia, aby przystąpić do programu powinni złożyć  pracodawcy wniosek o zawarcie w ich imieniu i na ich rzecz umowy o prowadzenie PPK.

  • AUTOMATYCZNIE – 18-55 lat
  • NA WNIOSEK – 55-70 lat
  • BRAK MOŻLIWOŚCI PRZYSTĄPIENIA DO PROGRAMU – 70+ lat

Wiek uczestnika sprawdzany jest na dzień podpisania umowy o prowadzenie PPK.

Formularz przystąpienia do PPK dla osób 55-70 rok życia

Składany przez Państwa formularz musi być złożony osobiście w wyznaczonym miejscu, w formie papierowej z oryginalnym podpisem.

Źródło:

Ustawa z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz.U. 2018 poz. 2215 ze zm.)

Pracownik może w każdym momencie zwiększyć wpłatę dodatkową do max 2% wynagrodzenia brutto.

Wysokość wpłaty dodatkowej określa Pracownik  w deklaracji składanej pracodawcy. Swoją dyspozycję może w każdym momencie zmienić lub całkowicie zrezygnować z dokonywania wpłaty dodatkowej.

W przypadku zmiany wysokości wpłaty dodatkowej lub rezygnacji z dokonywania wpłaty dodatkowej, dyspozycja obowiązuje od miesiąca następującego po miesiącu, w którym taką dyspozycję( zmianę deklaracji)otrzymał pracodawca.

Składany przez Państwa formularz musi być złożony osobiście w wyznaczonym miejscu, w formie papierowej z oryginalnym podpisem.

Formularz zmiany wpłaty dodatkowej (max 2%)

Źródło:

Ustawa z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz.U. 2018 poz. 2215 ze zm.)

do góry