Instytut Ubioru kształci projektantów mody, obuwia, akcesoriów, kostiumografów i profesjonalistów w zakresie projektowania odzieży sportowej, specjalistycznej oraz bielizny.

Proces projektowy uzupełniony jest nauką konstrukcji i technologii oraz działaniami warsztatowymi w taki sposób, aby Student mógł samodzielnie realizować autorskie projekty.

Unikatowy program nauczania bazuje na połączeniu działalności artystycznej i projektowej. Powołując się na filozofię naszego Patrona - Władysława Strzemińskiego - w procesie projektowym wykorzystujemy wnioski z indywidualnych doświadczeń malarskich, rysunkowych i rzeźbiarskich.

Absolwenci Instytutu Ubioru kreują współczesny polski przemysł odzieżowy, współpracując m. in. z Reserved, Mohito, Cropp, CCC, Tatuum, Top Secret, Diverse, 4F, Big Star.

Po skończeniu studiów na kierunku Projektowanie ubioru, nasi Studenci aktywnie tworzą własne marki, odnosząc sukcesy w kraju i za granicą: Łukasz Jemioł, Mariusz Przybylski, Marcin Paprocki i Mariusz Brzozowski, Ilona Majer i Rafał Michalak /MMC Studio, Dawid Woliński.

Kolekcje Studentów i Absolwentów Instytutu Ubioru odnoszą sukcesy w wielu konkursach, m. in. Złota Nitka, Łódź Young Fashion, Art of Fashion, Fashion Designer Awards.

Co roku organizujemy Galę Debiuty (pokaz najlepszych kolekcji licencjackich) i Galę Dyplomową (najlepsze kolekcje magisterskie), w których Jury zasiadają wybitni specjaliści kreujący świat mody w Polsce (styliści i dziennikarze magazynów ELLE, Wysokie Obcasy, K MAG, LaMode.info, Fashion Magazine).

Kadra Instytutu Ubioru to najlepsi profesjonaliści w dziedzinie projektowania ubioru i kostiumografii, którzy stale podnoszą swoje kompetencje.

Od 2020 roku w ramach zajęć w Instytucie Ubioru organizujemy Warsztaty z Mistrzami - absolwentami najlepszych europejskich szkół projektowych - Central Saint Martins z Londynu i Antwerp Fashion Department.

Zapraszamy do Instytutu Ubioru ASP w Łodzi!

Pok. 223
piętro II, pawilon B
ul. Wojska Polskiego 121

Selena Rudnicka | specjalista ds. studenckich

+48 42 254 75 02

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.


Godziny przyjęć:

poniedziałek: 10.00 – 13.00
wtorek: 10.00 – 13.00
środa – nieczynne
czwartek: 10.00 – 13.00
piątek: 10.00 – 13.00

studia stacjonarne I i II stopnia

Studia na kierunku projektowanie ubioru na Wydziale Sztuk Projektowych powstały w odpowiedzi na potrzeby osób chcących zdobyć wysokie kwalifikacje wzornicze i artystyczne w dziedzinie projektowania mody. Wieloletnie doświadczenie pozwoliło wypracować doskonałe zaplecze w postaci specjalistów i bazy warsztatowo-technicznej służące przygotowaniu studentów do wykonywania zawodu.

Środowisko Łodzi, miasta historycznie związanego z przemysłem włókienniczym wspiera Akademię w organizacji prestiżowego wydarzenia Łódź Young Fashion dedykowane młodym projektantom mody, w ramach którego odbywają się trzy konkursy: Łódź Young Fashion Award, Ogólnopolski Konkurs "Złota Nitka", który w przeszłości został powołany do życia w Katedrze Ubioru oraz konkurs na najlepsze dyplomy Instytutu Ubioru – Gala Dyplomowa.

Cel kształcenia

Celem studiów na kierunku projektowanie ubioru jest kształcenie designerów o wysokich kwalifikacjach, rozumiejących procesy i uwarunkowania dotyczące wzornictwa, zdolnych do podejmowania działań projektowych i indywidualnej działalności twórczej w obszarze ubioru.

Sposób uzyskania dyplomu

Zakres licencjackiej pracy dyplomowej obejmuje:

  • wykonanie i przedstawienie pracy praktycznej związanej z kierunkiem studiów i specjalnością oraz aneks ogólnoplastyczny,
  • przygotowanie i przedłożenie pracy teoretycznej związanej treścią z pracą praktyczną, zawierającej przypisy i ilustracje (około 15–20 stron)

Po trzech latach studiów licencjackich i obronie pracy dyplomowej, absolwent uzyskuje tytuł zawodowy: licencjata.

Zakres magisterskiej pracy dyplomowej obejmuje:

  • wykonanie i przedstawienie pracy praktycznej związanej z kierunkiem studiów i specjalnością oraz aneks ogólnoplastyczny,
  • przygotowanie i przedłożenie pracy teoretycznej zawierającej przypisy i ilustracje (około 30–40 stron)
  • praca teoretyczna powinna mieć znamiona samodzielnej pracy badawczej w obszarze sztuk projektowych.

Po dwóch latach studiów magisterskich i obronie pracy dyplomowej, absolwent uzyskuje tytuł zawodowy: magistra sztuki.

do góry