Instytut Biżuterii jest jedynym instytutem o tej specjalizacji w wyższym szkolnictwie artystycznym w Polsce. Tradycje Instytutu sięgają roku 1959 i założenia przez prof. Lenę Kowalewicz-Wegner Pracowni Drobnych Form w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (dzisiejsza Akademia Sztuk Pięknych). Założenia dydaktyczne i artystyczne tej pierwszej pracowni są cenną spuścizną kontynuowana przez wszystkich naszych pedagogów. Cykl kształcenia realizowany jest w systemie studiów stacjonarnych I i II stopnia oraz studiów podyplomowych. Kształci projektantów biżuterii i form złotniczych. Studenci projektują i wykonują: biżuterię unikatową i przemysłową, przedmioty na stół, galanterię metalową, medale, statuetki itp.
Praca ze studentami ukierunkowana jest głównie na rozwijanie indywidualnych predyspozycji artystycznych, wyobraźni, kreatywności i zdolności manualnych. Kształcenie równoległe w pracowniach projektowych i warsztatowych zapewnia studentom optymalne przygotowanie specjalistyczne zarówno jako projektanta przemysłowego jak i niezależnego twórcy. Szczególny nacisk kładziony jest na indywidualną pracę ze studentem, rozwijanie jego wrażliwości, osobowości artystycznej, oryginalności realizowanych projektów oraz perfekcję wykonania w oparciu o zdobytą wiedzę zakresu technologii. Realizacje wykonywane są zarówno w typowych materiałach i technikach złotniczych, jak i w materiałach i technologiach alternatywnych, nietypowych surowcach czy technologiach komputerowych. Metody i program nauczania są modyfikowane i dostosowywane do zmieniających się potrzeb rynku. Studenci Instytutu Biżuterii corocznie prezentują swoje prace na targach branżowych, w prestiżowych galeriach, biorą udział w licznych konkursach w kraju i zagranicą, zdobywając nagrody i doświadczenie. Możliwość ciągłych prezentacji osiągnięć studentów przyczynia się do ich rozpoznawalności w środowisku projektantów biżuterii i ułatwia kontakty z galeriami. Ilość nagród i wyróżnień zdobywanych przez studentów i absolwentów świadczy o wysokim poziomie realizowanego programu nauczania jak i oryginalności powstających prac, sytuując Instytut wśród liczących się europejskich ośrodków kształcących w tej dziedzinie sztuki.
Instagram Instytutu Biżuterii:
Dyrektor Instytutu Biżuterii:
dr Michalina Owczarek-Siwak
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Kierownicy pracowni:
Pracownia Projektowania Form Złotniczych – prof. Andrzej Boss | Studia II stopnia
Pracownia Projektowania Form Złotniczych – dr hab. Ewa Effenberg-Kaja | Studia I stopnia
Pracownia Interdyscyplinarnych Działań Wizualnych – mgr Marcin Nowak
Pracownia Biżuterii – dr hab. Sergiusz Kuchczyński
Pracownia Emalii – dr hab. Olga Podfilipska-Krysińska, prof. uczelni
Pracowniai Medalierstwa – dr Magdalena Walczak
Pracownia Podstaw Projektowania Biżuterii – dr Michalina Owczarek-Siwak
Warsztaty – dr Jarosław Kolec
Pok. 223
piętro II, pawilon B
ul. Wojska Polskiego 121
Selena Rudnicka | specjalista ds. studenckich
+48 42 254 75 02
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Godziny przyjęć:
poniedziałek: 10.00 – 13.00
wtorek: 10.00 – 13.00
środa – nieczynne
czwartek: 10.00 – 13.00
piątek: 10.00 – 13.00
studia stacjonarne I i II stopnia
Studia na kierunku biżuteria na Wydziale Sztuk Projektowych powstały w odpowiedzi na potrzeby osób chcących zdobyć wysokie kwalifikacje wzornicze i artystyczne w dziedzinie projektowania biżuterii. Wieloletnie doświadczenie pozwoliło wypracować doskonałe zaplecze w postaci specjalistów i bazy warsztatowo-technicznej służące przygotowaniu studentów do wykonywania zawodu.
Cel kształcenia
Celem studiów na kierunku biżuteria jest kształcenie projektantów o wysokich kwalifikacjach, rozumiejących procesy i uwarunkowania dotyczące wzornictwa, zdolnych do podejmowania działań projektowych i indywidualnej działalności twórczej w obszarze, biżuterii artystycznej.
Początki kierunku sięgają roku 1959/60 – jako pierwsi w Polsce zaczęliśmy kształcić projektantów biżuterii w Pracowni Drobnych Form stworzonej w PWSSP w Łodzi przez prof. Lenę Kowalewicz-Wegner. Do czasów współczesnych pozostajemy jedynym tak rozbudowanym ośrodkiem kształcenia na tym kierunku na poziomie studiów wyższych w Polsce.