Dyrektor Instytutu Wzornictwa:
dr Rafał Dobruchowski
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Kierownicy pracowni:
Pracownia Kreacji Artystycznej – prof. Małgorzata Wyszogrodzka-Trzcinka
Pracownia Projektowania Systemów Wzorniczych – prof. Mariusz Włodarczyk
Pracownia Rozwoju Nowego Produktu – dr hab. Krzysztof Chróścielewski, prof. uczelni
Pracownia Ergonomii Projektowej – dr hab. Anna Miarka, prof. uczelni
Pracownia Projektowania Produktu – dr hab. Andrzej Reński, prof. uczelni
Pracownia Modelowania Procesów Użytkowych – dr Rafał Dobruchowski
Pracownia Podstaw i Metodyki Projektowania – dr Bogusław Krzciuk
Pracowenia Procesów Projektowych – dr Dominika Drezener-Ilczuk
Pracownia Projektowania Informacji – dr hab. Krzesztod Tyczkowski, prof. uczelni
Pracownia Projektowania Struktur Wizualnych – dr hab. Monika Krygier, prof. uczelni
Pracownia Projektowania Społecznego – dr Anna Wrzesień
Pracownia Semiotyki Formy – dr hab. Przemysław Tomaszewski, prof. uczelni
Pracownia Projektowania Typografii Produktu – dr hab. Włodzimierz Matachowski, prof. uczelni
Pracownia Technik Prezentacyjnych – dr Bogusław Jaworski
Pracownia Projektowania Zrównoważonego – dr Beata Nikolajczyk-Miniak
Studia stacjonarne I i II stopnia
Pok. 2
parter, pawilon B
ul. Wojska Polskiego 121
Jolanta Wojtasik
+48 42 254 75 25
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Godziny przyjęć:
poniedziałek: 10.00 – 13.00
wtorek: 10.00 – 13.00
środa – nieczynne
czwartek: 10.00 – 13.00
piątek: 10.00 – 13.00
Kierunek Wzornictwo ze specjalnościami na I stopniu studiów: design i projektowanie komunikacji wizualnej oraz na II stopniu: projektowanie produktu i projektowanie systemów wizualnych, łączy w sobie technikę i sztukę. Celem studiów jest kształcenie projektantów potrafiących w sposób nowatorski opracować formę produktu przy zachowaniu jego cech użytkowych. Dla wykonania doskonałego projektu niezwykle ważne jest zdobycie świadomości przebiegu całego procesu produkcyjnego danego przedmiotu. Wydział kształci projektantów, których zadaniem jest nie tylko zaspokojenie podstawowych potrzeb funkcjonalnych, ale także pokonywanie istniejących barier społecznych. Absolwent zdobywa specjalistyczną wiedzę i umiejętności w zakresie wzornictwa przedmiotów użytkowych zgodnie z najnowszymi trendami stylistycznymi. Proces edukacji wspierany jest przygotowaniem słuchaczy do wykorzystania narzędzi cyfrowych w procesach projektowych zarówno w generowaniu modeli testowych umożliwiających wykonanie wydruków na drukarkach 3D, jak też na przygotowaniu profesjonalnej prezentacji pozwalającej w realistyczny sposób przedstawić koncepcję projektową potencjalnym klientom.
Proces dydaktyczny realizowany na kierunku Wzornictwo skupia się na nauczaniu technologii materiałowej, technologii produkcyjnej, konstrukcji i modelowania oraz analizie budowy formy wzorniczej, ergonomii przedmiotu, metodyki projektowania i procesu wdrażania nowego projektu do produkcji.
Studenci kierunku Wzornictwo realizują nowatorskie pomysły, które niejednokrotnie zostają następnie wdrożone do produkcji. Nasi studenci są laureatami licznych konkursów i prezentują swoje projekty podczas międzynarodowych festiwali i branżowych imprez targowych, już podczas studiów rozpoczynając współpracę z wieloma firmami produkcyjnymi.
STACJONARNE
Kierunek WZORNICTWO
studia I stopnia
design
projektowanie komunikacji wizualnej
studia II stopnia
projektowanie produktu projektowanie systemów wizualnych
Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi Wydziału Sztuk Projektowych
Instytut Wzornictwa
42 2547 550
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Instytut Wzornictwa to prężnie rozwijająca się jednostka o bogatej ofercie edukacyjnej i wysoko wyspecjalizowanej kadrze dydaktycznej. Na przestrzeni przeszło 20 lat naszej historii stale podnosimy kwalifikacje i wzbogacamy ofertę dydaktyczną, aby jak najpełniej odpowiadała na zapotrzebowanie rynku pracy na usługi projektowe. Oferujemy studia obejmujące swym zakresem design jak również nieodzownie związaną z nim nowoczesną komunikację wizualną. Rozwijamy zaplecze techniczne i komputerowe świadomi istoty ich rangi dla kompletnego rozwoju umiejętności projektowych naszych studentów.
Głównym zadaniem Instytutu jest wykształcenie specjalistów odpowiedzialnych za wygląd i walory użytkowe produktów powielanych metodami przemysłowymi, zdolnych do podejmowania trafnych decyzji w warunkach wolnego rynku. Tylko pełna integracja różnych elementów wiedzy zapewnia zdobycie umiejętności uwzględniania w projektowaniu tych cech, które powodują konkurencyjność produktu na rynku. Istotnym elementem kształcenia jest nabycie umiejętności współpracy projektanta z kadrą zarządzającą i techniczną producentów
Kładziemy duży nacisk na kształcenie praktycznych aspektów zawodu projektanta wzornictwa przemysłowego uzupełniając je o wiedzę teoretyczną obejmującą historię oraz współczesność. Kształcimy projektantów, których zadaniem jest nie tylko zaspokojenie potrzeb podstawowych, ale także pokonywanie istniejących barier społecznych, zaś wspólnym mianownikiem dla tych rozwiązań jest duża dbałość o ich stronę estetyczną. Instytut zmienił jakość dydaktyki poprzez kształcenie w oparciu o współpracę z podmiotami zewnętrznymi. Studenci Instytutu realizują nowatorskie, złożone projekty, które niejednokrotnie są wdrażane do produkcji; często są laureatami konkursów, przedstawiają swoje realizacje podczas festiwali międzynarodowych i branżowych imprez targowych, już w toku studiów współpracują z wieloma firmami produkcyjnymi. .
Instytut dąży do stworzenia nowego spojrzenia na proces edukacji, poprzez położenie głównego nacisku na kształtowanie praktycznych umiejętności projektowania, ale również rozbudzając u nich kreatywność i rzetelność. Szczególnie istotne są działania uwypuklające relacje między funkcją a formą obiektów projektowanych, przy nadrzędnym celu: zaspokajania potrzeb człowieka Założeniem procesu dydaktycznego jest rozwijanie umiejętności racjonalnego myślenia, umiejętności przeprowadzenia uporządkowanej analizy i syntezy a także kształtowanie samoświadomości, umiejętności interpretacji zjawisk, przestrzeni, komunikatów wizualnych, czy też podejmowania decyzji. Celem kształcenia jest przygotowanie absolwentów do podejmowania działalności projektowej, zapewniającej właściwe skutki kulturowe w produkcji przemysłowej i wnętrzach prywatnych i przestrzeni publicznej..
Instytut Wzornictwa umożliwi Ci rozwój w zakresie projektowania form użytkowych czyli sprzętów i przedmiotów codziennego użytku. Nauczysz się pracować nad innowacyjnością i funkcjonalnością produktów. Zetkniesz się z tematyką projektowania interakcji, modelowania procesów użytkowych, ergonomią, poznasz nowoczesne technologie i zmaterializujesz swoje pomysły przy pomocy lasera, plotera, czy drukarki 3D. Posiadając solidną wiedzę i umiejętności zdobyte podczas studiów, z pewnością sprostasz wyzwaniom, jakie stawia dzisiejszy rynek pracy – wymagający zarówno kreatywnego, jak i analitycznego myślenia.