Instytut Edukacji Artystycznej dysponuje specjalistycznymi, profesjonalnie wyposażonymi pracowniami artystycznymi, studiami fotograficznymi oraz pracowniami komputerowymi. Pozwala to na efektywne kształcenie studentów w zakresie wykorzystania tradycyjnego warsztatu artystycznego poszczególnych dyscyplin, jak i współczesnych narzędzi kreacji.
Atuty Instytutu Edukacji Artystycznej:
Studia I stopnia stacjonarne
Kierunek: edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych
Specjalności:
projekty wizualne
Podstawą programu specjalności jest kształcenie umiejętności kreatywnego rozwiązywania problemów i zagadnień twórczych oraz łączenia różnych środków wypowiedzi artystycznej. Blok wykładów i konwersatoriów z zakresu teorii i historii sztuki oraz metod upowszechniania kultury przygotowuje studenta do podjęcia interesującej pracy w charakterze artysty – animatora kultury. Program kształcenia obejmuje między innymi praktyczne zajęcia z rysunku, malarstwa, rzeźby, kompozycji, grafiki warsztatowej, fotografii, projektowania graficznego, działań intermedialnych, naukę graficznych programów komputerowych 2D i 3D, interdyscyplinarne działania edukacyjne warsztaty animacji społeczno-kulturalnej, metody prowadzenia warsztatów twórczych, wykłady z historii sztuki, estetyki oraz percepcji wizualnej i twórczości artystycznej.
techniki teatralne, filmowe i telewizyjne
Studia zawodowe przygotowujące do pracy związanej z projektowaniem scenografii, kostiumów, rekwizytów na potrzeby realizacji teatralnych i filmowych. Kształcenie kończy się uzyskaniem dyplomu licencjata i pozwala na szybkie rozpoczęcie kariery zawodowej. Program kształcenia obejmuje między innymi praktyczne zajęcia z rysunku, malarstwa, rzeźby, kompozycji, fotografii użytkowej, rysunku koncepcyjnego, zagadnień scenografii teatralnej i filmowej, naukę projektowania kostiumu i rekwizytu, wykorzystania światła i oświetlenia w praktyce i teorii, scenografii do filmu animowanego, realizację etiudy filmowej, podstawy montażu filmowego, naukę graficznych programów komputerowych 2D i 3D oraz wykłady z historii scenografii i kostiumu, historii filmu i analizy dzieła sztuki.
Studia II stopnia stacjonarne
Kierunek: edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych
Specjalności:
projekty wizualne
Program studiów daje szerokie możliwości wyboru przedmiotów realizowanych w ramach dyplomu magisterskiego. Dla absolwentów studiów I stopnia to okazja do odkrycia własnych dróg i perspektyw rozwoju. Na dyplom magisterski składa się projekt twórczy przygotowany w dwóch wybranych pracowniach artystycznych i praca pisemna. Program specjalności umożliwia kształcenie w zakresie mediów rysunkowych, malarstwa, rzeźby, grafiki warsztatowej, fotografii, projektowania graficznego i multimediów. Program wzbogacają zajęcia związane z organizacją projektów twórczych, działaniami artystycznymi w przestrzeni miejskiej oraz wykłady na temat najnowszych wydarzeń w sztuce.
Perspektywy zatrudnienia absolwentów:
Kierownik Katedry:
dr Łukasz Mikołaj Sadowski, prof. uczelni
Pracownie:
Pracownicy Katedry:
Lektorat:
Katedra Teorii i Historii Sztuki zajmuje się badaniami naukowymi oraz nauczaniem studentów wszystkich instytutów Akademii Sztuk Pięknych. Zajęcia obejmują zakres historii, teorii sztuki, filozofii, estetyki, wiedzy o sztuce współczesnej, historii designu i scenografii. W programie zajęć chodzi zarówno przybliżenie studentom zagadnień z szeroko rozumianej historii i teorii sztuki, jaki i zajęć specjalistycznych (np.: historia malarstwa, grafiki, rzeźby, wzornictwa, fotografii, nowych mediów, tkaniny, ubioru), w zależności od specyfiki kierunków studiów. Z uwagi na globalizujący się świat ukazujemy także zjawiska ze sztuk pozaeuropejskich – sztuka Dalekiego Wschodu, Afryki, sztuka prekolumbijska itp. Pracownicy Zakładu są także promotorami wielu teoretycznych prac licencjackich i magisterskich powstających na różnych wydziałach ASP.
Misją i celem naszej jednostki jest jak najszersze przybliżenie zagadnień związanych ze sztuką dawną i współczesną, we wszelkich jej aspektach, po to by nasi studenci stali się dobrze wykształconymi, świadomymi uczestnikami i współtwórcami światowej kultury współczesnej.