Instytut Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi prowadzi studia dzienne na kierunku rzeźba. Kandydaci mają możliwość wyboru jednolitych studiów magisterskich (profil ogólnoakademicki) oraz studiów II stopnia (profil praktyczny). Absolwenci kierunku rzeźba, prowadzonego w Instytucie Rzeźby po ukończonych studiach są w stanie podjąć szeroko rozumianą aktywność zawodową – zarówno jako autonomiczni artyści rzeźbiarze, jak i w ramach zespołów projektowo-realizacyjnych, czy też w szeregu branż kreatywnych, przemysłu i usług, wymagających od pracownika kompetencji rzeźbiarskich.
Takiemu wszechstronnemu i elastycznemu przygotowaniu zawodowemu sprzyja program i organizacja studiów. Studenci zdobywają wiedzę i kompetencje na zajęciach w fakultatywnie wybieranych autorskich pracowniach dyplomujących, uzupełnianych o obligatoryjny, wszechstronny, podstawowy kurs uniwersalnych technologii rzeźbiarskich. Istotną częścią programu studiów są zajęcia z rzeźby wirtualnej, zapoznające studentów z technologiami cyfrowymi, przydatnymi w rzeźbie, a także wszechstronne, utylitarne przygotowanie teoretyczne, które zarówno w ramach profilu praktycznego jak i profilu ogólnoakademickiego oznacza nie tylko znajomość zagadnień z historii i teorii sztuki, czy anatomii ale także istotne z zawodowego punktu widzenia przedmiot z zakresu autoprezentacji.
Sposób prowadzenia zajęć ma w jak największym stopniu przygotować absolwenta do skutecznej aktywności w samodzielnym życiu zawodowym. Stąd nacisk, jaki kładziony jest na weryfikację umiejętności nie tylko poprzez egzaminy i oceny, ale w dużej mierze w warunkach zbliżonych do przyszłej, samodzielnej pracy. Studenci otrzymują dużą autonomię w organizacji własnego miejsca pracy, a także stymulowani są do aktywności zawodowej w trakcie studiów, mając szansę udziału w wyjazdach twórczych, kursach, konkursach i innych imprezach, szlifujących nie tylko kunszt i indywidualność artystyczną, ale także umiejętność współpracy w warunkach terminowej realizacji, czy konkurencji. Dzięki temu nasi absolwenci, czy nawet studenci już w trakcie studiów mają w dorobku liczące się, rzeźbiarskie realizacje.
Oprócz edukacji kierunkowej Instytut Rzeźby prowadzi zajęcia obligatoryjne z przedmiotu rzeźba dla studentów innych kierunków Uczelni.
Pracownie dyplomujące:
II stopień (profil praktyczny):
Jednolite studia magisterskie (profil ogólnoakademicki):
Pracownia Podstaw Rzeźby
dr Przemysław Druszcz
Typ studiów:
Jednolite studia magisterskie
Nr sali:
167
Charakterystyka:
Zajęcia w Pracowni Podstaw Rzeźby w głównej mierze opierają się o studium postaci. W ramach ćwiczeń studenci realizują studium portretu, aktu oraz detalu anatomicznego. Tematy ćwiczeń podejmowane są zarówno w formie rzeźby pełnej jak i płaskorzeźby. Uzupełniającą częścią procesu kształcenia jest nabycie przez studenta niezbędnych umiejętności warsztatowych, potrzebnych do zrealizowania rzeźby w gipsie lub innych materiałach, takich jak beton, tworzywa sztuczne lub masy ceramiczne. Zajęcia w Pracowni Podstaw Rzeźby prowadzone są dla studentów pierwszego i drugiego roku jednolitych studiów magisterskich, przedmiotem uzupełniającym na pierwszym roku są wykłady z anatomii.
Warsztat Metalu
Prowadzący:
mgr Łukasz Stec
Typ studiów:
Studia I Stopnia
Nr sali: 172
Charakterystyka:
Program Warsztatu Metalu w Instytucie Rzeźby jest podstawą do ukształtowania i rozwijania świadomości technologicznej, konstrukcyjnej i artystycznej związanej z pracą z materiałem jakim jest metal. W ramach ćwiczeń semestralnych student uczy się planowania, przygotowywania i pracy z urządzeniami do obróbki metalu. Ćwiczenia polegające na wykonaniu w zadanym materiale formy przestrzennej o zaawansowanych aspektach artystycznych mają za zadanie zapoznanie się ze specyfiką metalu o określonych walorach technologicznych i estetycznych. Doświadczenia zdobyte podczas zajęć mają pomóc studentowi w wyrażaniu swojej twórczości jak również czysto praktycznymi umiejętnościami efektywnie wykorzystywanymi w dalszej drodze rzeźbiarskiej.