Dyrektor Instytutu Fotografii i Multimediów:
prof. Marek Domański
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Kierownicy pracowni:
Pracownia Działań Konceptualnych – dr hab. Artur Chrzanowski
Pracownia Działań Fotograficznych – dr hab. Dominika Sadowska
Pracownia Obrazowania Fotograficznego – prof. Marek Domański
Pracownia Dokumentu Fotograficznego – dr hab. Maciej Rawluk, prof. uczelni
Pracownia Multimediów – dr hab. Łukasz Ogórek
Pracownia Fotografii Reklamowej – dr hab. Marek Herbik, prof. uczelni
Pracownia Audiosfery – dr hab. Łukasz Ogórek
Warsztay
Stacjonarne studia II stopnia
Pok. 29
ul. Franciszkańska 76/78
mgr Justyna Pietrasik | specjalista ds. dziekanatu
+48 42 254 75 70
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Godziny przyjęć:
poniedziałek: 10.00 – 13.00
wtorek: 10.00 – 13.00
środa – nieczynne
czwartek: 10.00 – 13.00
piątek: 10.00 – 13.00
studia stacjonarne I i II stopnia
Fotografia i multimedia to kierunek artystyczny kształcący w zakresie fotografii oraz dyscyplin pokrewnych, z uwzględnieniem specjalistycznego kształcenia teoretycznego. Absolwent kierunku jest przygotowany do prowadzenia indywidualnej działalności zawodowej oraz profesjonalnej aktywności artystycznej, a także podjęcia pracy w sektorze kultury w charakterze kuratora i animatora działań artystycznych, kulturalnych i edukacyjnych. Absolwent studiów zdolny jest realizować własne projekty zawodowe oraz artystyczne, korzystając z umiejętności warsztatowych, technologicznych i technicznych w obszarze fotografii i multimediów.
Fotografia to coś więcej niż obraz i więcej niż technika. W ASP spotykają się studenci i pedagodzy, aby pracować nad wizualnymi komunikatami, które opowiadają różne historie i powstają w profesjonalnych warunkach. Możesz użyć fotografii, wideo i animacji do wyrażenia siebie.
Pracownie specjalistyczne:
Ponadto do dyspozycji studentów są specjalistyczne warsztaty, studio fotograficzno-filmowe, a także laboratorium fotografii analogowej i cyfrowej oraz dźwięku.
Głównym celem Instytutu jest nauczanie fotografii i multimediów jako autonomicznego środka wypowiedzi artystycznej oraz jako ogniwa łączącego klasyczne dziedziny sztuk plastycznych z innymi formami twórczości wizualnej, sytuowanymi często na pograniczu tych mediów. Wprowadzamy studenta w problematykę współcześnie pojmowanego obrazowania i budowania wypowiedzi plastycznej środkami tak zwanych mediów elektronicznych. Szczególnie istotnym jest nacisk na korzystanie z twórczego bogactwa i różnorodności nowych języków i technologii w rozmaitych jej przejawach.
Przedmioty kształcenia: dokument fotograficzny; eksperymenty warsztatowe i klasyczne techniki fotograficzne; utwory multimedialne; obrazy wideo i sfera audialna (utwory audiowizualne); projekt – inscenizacja oraz projekt – wystawa; album, katalog, portfolio, artbook; obraz fotograficzny i wideo jako koncepcja do działań multimedialnych; realizacje site-specific; działania kontekstualne i kolektywne; działania w przestrzeni społecznej i wirtualnej; obiekt, instalacja; działania performatywne i interaktywne.
Pracownie wchodzące w skład Instytutu zajmują się szeroką gamą środków wyrazu artystycznego od rysunku, utworów czasoprzestrzennych, do fotografii, filmów wideo, a przede wszystkim do obrazów rejestrowanych i przetwarzanych cyfrowo oraz działań i prezentacji multimedialnych.
Każda z Pracowni kształci według autorskiego programu studiów we współpracy z innymi Pracowniami Instytutu, Wydziału oraz całej Uczelni.
Pracownie specjalistyczne:
Ponadto do dyspozycji studentów są specjalistyczne warsztaty, studio fotograficzno-filmowe, a także laboratorium fotografii analogowej i cyfrowej oraz dźwięku.
Kadra dydaktyczna Instytutu Multimediów i Fotografii aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym, dzięki czemu pełni dla studentów rolę inspiratorów w kształtowaniu ich świadomości oraz w podejmowaniu ich własnych decyzji artystycznych.