Z wielka przyjemnością zapraszamy na wystawę “Elżbieta Dul – Ledwosińska QUADRATUM grafika cyfrowa”. Wernisaż odbędzie się 10 stycznia 2018 r. o godz. 13.30 w Galerii LOOK (2 piętro, budynek Centrum Promocji Mody, ul. Wojska Polskiego 121). Wystawa potrwa do 04 lutego 2018 r.

Elżbieta Dul-Ledwosińska

ur. 1961 we Wrocławiu. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie ASP). Dyplom w 1988 r. z grafiki warsztatowej. W roku 2008 uzyskała stopień doktora na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Obecnie adiunkt w Katedrze Sztuk Pięknych na Wydziale Artystycznym Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi oraz e-teacher - pracownik Polskiego Uniwersytetu Wirtualnego. Na swoim koncie ma wiele wystaw indywidualnych oraz udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych.

Elżbieta Dul-Ledwosińska o swojej twórczości

Punktem wyjścia dla moich prac jest zachwyt nad przestrzenią. Odwołuję się do niej poprzez skalę, stosowanie mocnego kontrastu walorowego, barwnego oraz perspektywy i geometrii. Wszystkie używane przeze mnie środki służą temu, aby na płaskiej powierzchni papieru odnieść się do przestrzennych, fizycznych aspektów rzeczywistości. Najsilniejsze wrażenie przestrzeni znajduję w pejzażu. Najczęściej odwołuję się do niego poprzez wprowadzenie podziału na niebo i ziemię. Nie zawsze jest to podział linią horyzontu; tworzę obszar optycznie lekki „wyżej” i ciężki „niżej”.

Kompozycję wielu moich grafik tworzą elementy geometryczne: fragmenty koła, kwadraty, linie proste. Jednak zawsze było dla mnie bardzo ważne, aby geometria nie krępowała swobody, intuicji i ekspresji. Kolor, rytm, nastrój mają dla mnie istotne znaczenie.

Prezentowana kolekcja składa się z 12 grafik. Wstępnie zatytułowałam ją “Quadratum”. W wyniku różnych eksperymentów z formą geometryczną wybrałam figurę, która nie występuje w przyrodzie i wyraża zrównoważoną doskonałość. W przeciwieństwie do okręgu jest nieruchoma i mocno ugruntowana, stabilna.

Zdecydowałam, że kanon kompozycji utworzę poprzez dwa kwadraty, które wycinają z tła dwa obszary. To w nich pojawiają się różnice, spowodowane przez różną transparentność, barwę lub temperaturę koloru. Sprawdzam skalę tej “odmienności” - czy ma być ekstremalnym kontrastem szeptu i krzyku, czy wystarczy delikatniejszy rozdźwięk / podobieństwo. Powołuję pewien obszar estetyczny i badam subtelności kolorystyczne lub graficzne. Skupiam się na elementach do porównania: kolor, nasycenie, czerń, linia, tekstura, rytm, przestrzeń. W każdej pracy elementy kompozycyjne są stałe, układam je na tłach, jak klocki, wybieram z wielu zestawień te, które realizują założenia moich badań.

Czym są dwa kwadraty, które porównuję ze sobą, dlaczego czerń jest czasem na górze, a czasem na dole? Za każdym razem są dwoma pojęciami, które w jakiś sposób zmieniłam w kwadraty. Są jak niebo i ziemia w pejzażu, jak metafora i oksymoron, jak dwie pory roku. Podkreślam lub kontrastuję wrażenie lekkości poprzez umieszczenie ciężkiego, pełnego elementu na górze, lub na dole powierzchni grafiki. Ciężkość kwadratu buduję w każdej pracy w inny sposób - barwą, nasyceniem, transparentnością.

Obiektem moich refleksji jest obecność linii i ich związek z płaszczyzną grafiki - spójność z tłem, albo związek z warstwą wierzchnią, z nałożonymi obiektami. Obraz, który powołuję w swoich grafikach to nie jest dla mnie punkt wyjścia, ani cel do osiągnięcia, a raczej problem do rozwiązania: poznanie i osobisty komunikat.

Jedną z wielu moich inspiracji jest fragment wiersza „Niebo”:

(...)

Podział na ziemię i niebo
to nie jest właściwy sposób
myślenia o tej całości.
Pozwala tylko przeżyć
pod dokładniejszym adresem,
szybszym do znalezienia,

(...)

Udział w wystawach (wybór)

- XVI Międzynarodowe Triennale Małe Formy Grafiki, Miejska Galeria Sztuki, Łódź
- Wystawa wykładowców kierunku grafika, Galeria Patio2, Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi,