Home

2
  • miniatura
    Filename: miniatura.jpg
    Size: 71.91 KB
  • plakat.jpg
    Filename: plakat.jpg
    Size: 157.79 KB
  • 001.jpg
    Filename: 001.jpg
    Size: 134.37 KB
  • 002.jpg
    Filename: 002.jpg
    Size: 137.36 KB
  • 003.jpg
    Filename: 003.jpg
    Size: 185.54 KB
  • 004.jpg
    Filename: 004.jpg
    Size: 156.71 KB
  • 005.jpg
    Filename: 005.jpg
    Size: 156.77 KB
  • 006.jpg
    Filename: 006.jpg
    Size: 110.83 KB
  • 007.jpg
    Filename: 007.jpg
    Size: 160.96 KB
  • 008.jpg
    Filename: 008.jpg
    Size: 190.46 KB
  • 009.jpg
    Filename: 009.jpg
    Size: 174.91 KB

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy „Wokół maski i lalki” prezentującej projekty scenograficzne i obiekty ceramiczne autorstwa Joanny Hrk. Ekspozycja jest czynna do 7 stycznia 2018 r. w Galerii Look (ul. Wojska Polskiego 121, Centrum Promocji Mody, II piętro, korytarz).

Na wystawie można oglądać projekty scenograficzne Joanny Hrk wzbogacone o fotografie z procesu tworzenia lalek, zdjęcia z prób przed premierą i wreszcie ze spektakli oraz obiekty ceramiczne inspirowane maską teatralną. Przedstawienia były realizowane w teatrach dramatycznych i lalkowych w Polsce na przestrzeni lat 1999 – 2017.

Joanna Hrk rozpoczęła współpracę z teatrem dość przypadkowo, jeszcze na studiach w łódzkiej ASP. Teatr szybko okazał się jej wielką pasją. Jako scenograf ma na swoim koncie ponad 30 realizacji w teatrach lalkowych i dramatycznych. Artystka w 2011r. uzyskała stopień doktora w dziedzinie sztuk plastycznych w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii. W uznaniu szczególnie wyróżniającej się działalności w dziedzinie twórczości artystycznej dr Joanna Hrk otrzymała brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” w grudniu 2014 roku.

Wśród zamieszczonych na wystawie prac oprócz materiałów dotyczących spektaklu dla dorosłych pt.: „Mistrz i Małgorzata” na uwagę zasługują projekty znajdujące się po drugiej stronie osi – spektaklu dla najmłodszych dzieci np.: "Niebieski piesek" czy „Tymoteusz wśród ptaków”. Spektakl dla najmłodszych, który w łagodny i zabawny sposób dotyka spraw najważniejszych: tolerancji, odpowiedzialności, relacji dzieci z rodzicami i zaufania. W przedstawieniu pojawią się lalki klasycznego teatru lalek: kukły i pacynki-pyskówki. Realizatorami przedstawienia był sprawdzony artystycznie duet: reżyserował znawca tematu spektakli parawanowych Stanisław Ochmański (nagrodzony za działalność reżyserską m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis") i współpracująca z nim jako scenograf przy realizacji spektakli dla najmłodszych Joanna Hrk. Kolorowe, miękkie paczworkowe i przyjazne dzieciom dekoracje, przepiękne lalki, które chce się przytulać i zabrać do domu – to ogromne atuty tego przedstawienia.

Spektakle dla najmłodszych dzieci, dla których często jest to pierwszy kontakt z teatrem, z wielką salą pełną obcych ludzi, ciemnością i magiczną rzeczywistością na scenie – rządzą się swoimi prawami i posługują się językiem zrozumiałym i akceptowanym przez dziecko. Percepcja dziecka różni się w każdym aspekcie od odbioru spektaklu przez rodziców o czym często my, dorośli zapominamy. Dla dziecka postacie grające w spektaklu to żywi bohaterowie, tak samo autentyczni jak siedząca obok mama i tata, a cała historia rozgrywa się tu i teraz. Dlatego tak ważne jest by spektakl wzbudził i pozostawił w pamięci dziecka jak najwięcej pozytywnych emocji. Wtedy niezrażone, z ciekawością będzie rozwijać swoje zainteresowanie teatrem, z czasem będzie gotowe na tematy trudne czy kontrowersyjne, na zabawę konwencją. Rzadko wspomina się o odpowiedzialności twórców pracujących dla najmłodszego widza, a szkoda, bo odpowiedzialność to jeden z ważnych czynników profesjonalizmu artysty. Duet: Ochmański-Hrk po raz kolejny sprawdził się znakomicie przy realizacjach spektakli dla najmłodszego widza. Stanisław Ochmański jest znakomitym reżyserem z ogromnym doświadczeniem, Joanna Hrk odważnie wyznacza enklawę koloru swoimi scenografiami.

Joanna Hrk wykorzystuje i odwołuje się w swoich pracach ceramicznych do bogatej symboliki maski. Pozbawieni maski jesteśmy zmuszeni do ukazania prawdziwej twarzy. Gruba warstwa wypalonej gliny dodatkowo pokryta barwnym szkliwem może wydawać się bezpieczną tarczą osłaniającą twarz jak murem – przecież cegły także wyrabia się z wypalanej gliny. Maska pozbawiona ożywiającej ją twarzy jest jak obierki, łupiny owocu pozostawione na talerzu... Porzucone, zwinięte, skrzywione, pokurczone i popękane maski noszą w sobie ciężar pamięci zakrywanych emocji.

Przy tworzeniu medalionów artystka użyła techniki tworzenia ceramiki z płatów gliny. Kilkuetapowy proces tworzenia ceramiki artystycznej pozwala na budowanie silnego związku między twórcą, tworzywem i dziełem na wszystkich poziomach percepcji.

„... Proces tworzenia zwłaszcza lalek teatralnych i powoływania ich do życia jako prawie samodzielnych bytów jest zajęciem magicznym. Praca w teatrze zmieniła moje patrzenie na świat, w tym także moje doświadczanie pozostałych dziedzin sztuki: rysunku, grafiki, malarstwa, fotografii, ilustracji do książek. Myślę, że moja Adźńa czyli trzecie oko wyświetla rzeczywistość teatralnym reflektorem.„

joannahrk.pl

Joanna Hrk – biogram

do góry