Filename: miniatura.jpg
    Filename: 007.jpg
    Filename: 008.jpg
    Filename: 009.jpg

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy Pracowni Projektowania Tkaniny i Ubioru połączony z wystawą prac kierownika pracowni dr Anny Pyrkosz i asystentki mgr Anny Hanysz, który odbędzie się w dniu 19 kwietnia 2017 r. (środa) o godz. 13.00 w Galerii Look w Centrum Promocji Mody Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi (ul. Wojska Polskiego 121, II piętro).

Na ekspozycji prezentowane będą projekty ubiorów zrealizowane przez studentów Pracowni będące wynikiem współpracy Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie z przedsiębiorstwem produkcyjnym LPP S.A. Kolekcję wraz z projektantami LPP S.A. tworzyło 7 studentek: Agnieszka Białek, Anna Hanysz, Joanna Jasek, Joanna Klimasz, Lidia Matras, Marta Mosiołek, Monika Sosnowska i Izabela Śliwa. Kolekcja 10 sylwetek obejmuje 24 modele ubiorów damskich na sezon wiosna/lato 2017.

Kolekcja „lato’17” zaprojektowana przez Annę Hanysz to 8 sylwetek obejmujących 12 modeli letnich ubiorów damskich. W kolekcji wykorzystano 100 % bawełnę poddaną barwieniu oraz efektom zagniecenia tkaniny oraz len i skórę naturalną. Kolorystyka bieli skontrastowana została z morskim błękitem.

Kolekcja autorstwa dr Anny Pyrkosz, to prezentacja kilkunastu modeli ubiorów, których forma została zbudowana na bazie elementu kwadratu. Tkaniny użyte do kolekcji to 100% bawełna, len oraz konopie, prezentujące możliwości ich wykorzystania dzięki zastosowaniu najnowszych technologii. Powstałe w wyniku zastosowania przetworzonych tkanin sylwetki, utrzymane są w monochromatycznej kolorystyce.

Wszystkie tkaniny wykorzystane w trzech kolekcjach są wynikiem badań, prób i doświadczeń na materiałach pochodzenia naturalnego (100%) takich jak: bawełna, len i konopie, poddanych innowacyjnym procesom wykańczalniczym.

O Pracowni Projektowania Tkaniny i Ubioru :

W roku akademickim 2017/2018 na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie uruchomiona zostanie nowa specjalność : „Projektowanie Tkaniny i Ubioru” dzięki dofinansowaniu NCBiR w ramach programu POWER. Nowo powstała specjalność swoją genezę ma w Otwartej Pracowni Projektowania Ubioru funkcjonującej dotychczas jako pracownia wolnego wyboru. Otwartą Pracownię Projektowania Ubioru utworzono na Wydziale Architektury Wnętrz w 2014 r. Jej działalność była kontynuacją realizowanego przez Akademię w latach 2008-2013, projektu UE w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki „Sztuka Przedsiębiorcza”.

Program dydaktyczny Pracowni Projektowania Tkaniny i Ubioru obejmuje zagadnienia m.in. z zakresu konstrukcji, wiedzy o tekstyliach, nowych technologiach. W ramach badań nad materiałami Pracownia współpracuje z Instytutami badawczymi, organizuje coroczne warsztaty dla studentów, zaprasza do współpracy wybitnych projektantów, osobistości ze świata sztuki. Posiadając własne zaplecze techniczne w postaci parku maszynowego, stwarza możliwości samodzielnej realizacji modeli przez studentów. Dużą rolę przypisuje promocji swoich działań, stąd aktywny udział w konferencjach oraz imprezach targowych. Pracownia Ubioru jest jednostką interdyscyplinarną realizującą również projekty z dziedziny wyposażenia i aranżacji wnętrz. Co bardzo istotne, pragnąc lepiej przygotować swoich absolwentów do pracy projektanta, Pracownia prowadzi ścisłą współpracę z przedstawicielami przemysłu.