Egzamin wstępny (rekrutacja)

Filename: miniatura.jpg
  • plakat.jpg
    Filename: plakat.jpg

Serdecznie zapraszamy na wystawę studentów pracowni Małej Formy Rzeźbiarskiej, prowadzonej przez dr. Marcina Mielczarka. Wernisaż ekspozycji pt. „Cytat” odbędzie się 22 kwietnia 2016 r. o godz.13.00. Wystawa będzie prezentowana w pasażu galerii Na Dach, w gmachu Centrum Promocji Mody (ul. Wojska Polskiego 121). Ekspozycja potrwa do 7 maja 2016 roku.

***

Ćwiczenie Cytat jest w zamyśle możliwością zetknięcia się studentów z wieloaspektowścią zawodu rzeźbiarza, tak w sensie intelektualnym, jak warsztatowym. Proste stosunkowo zadanie, jakim jest zaprojektowanie i wykonanie niewielkiego formatowo medalu, miało pomóc w uświadomieniu przyszłemu twórcy mnogości i różnorodności obszarów, po których porusza się rzeźbiarz w pracy nad dziełem. Znajdziemy więc tu i zagadnienie treści, idei, umiejętność analizy problemów intelektualnych, selekcji własnych preferencji, doboru środków wyrazu, właściwych ekspozycji wybranego tematu. Otwiera się też bogactwo sfery realizacyjnej – na drodze do ujętego rygorem ćwiczenia rezultatu, jakim jest obiekt odlany z brązu, studenci poznają wiele alternatywnych dróg realizacji, możliwych dzięki specyfice technologii odlewniczych, rozumieją wartość ich różnorodności i nabierają pewności co do własnych decyzji, kształtując swój język plastyczny i szlifując "skuteczność realizacyjną", tak ważną w zawodzie rzeźbiarza.

Ta ostatnia cecha jest szczególnie istotna, o ile niniejsze, medalierskie ćwiczenie wchodzi w zakres twórczości utylitarnej, przygotowującej przyszłych absolwentów do samodzielnego działania w relacji twórca – nabywca, czy twórca – zleceniodawca. Przygoda, jaką było przejście ścieżki projektowo-realizacyjnej ćwiczenia Cytat, rozpoczętej od intymnych, literackich poszukiwań, wiodąca przez kontakt z materiałem plastycznym i odkrywanie własnych możliwości manualnych, zakończona współpracą z profesjonalną odlewnią (element negocjacji twórcy z technicznym wykonawcą) w moim przekonaniu wzbogaci naszych studentów, i jako ćwiczenie "debiutanckie" z pierwszego semestru będzie pomocne w dalszej pracy na studiach i – po nich.

dr Marcin Mielczarek