W dniach 14 -27 czerwca 2023 r. odbyła się wystawa indywidualna dr hab. Alicji Habisiak-Matczak, prof. uczelni w Fine Arts Building na Wydziale Sztuki i Projektowania University of Alberta w Edmonton w Kanadzie. Tytuł wystawy to: „Inside Out – Outside In. Works of Alicja Habisiak-Matczak”.

Ekspozycja zaprezentowała kolekcję grafik i obiektów graficznych zrealizowanych w latach 2020-2023, zrealizowanych w technikach wklęsłodruku (w tym grafiki trawione elektrolitycznie, akwatinta i akwatinta solna oraz druk wypukły) drzeworytu i gipsorytu, a także najnowsze prace stworzone w Edmonton. Tematem prezentowanych prac była architektura ujęta z różnych perspektyw, widziana od wewnątrz i z zewnątrz.

W 2023 roku Alicja Habisiak Matczak została zaproszona do organizacji wystawy i do realizacji prac w ramach rezydencji artystycznej przez prof. Marilene Oliver, która prowadzi na Uniwersytecie w Edmonton innowacyjne badania z wykorzystaniem lasera. Wizyta prowadzącej Pracownię Technik Wklęsłodrukowych w Edmonton była znakomitą okazją do zapoznania się z tamtejszymi badaniami oraz do przeprowadzenia własnych eksperymentów.  Artystka opracowała autorski sposób tworzenia matryc wklęsłodrukowych w matrycy z pleksi z wykorzystaniem lasera, a także zrealizowała cykl drzeworytów rytowanych laserowo. Wykorzystując laser, Alicja Habisiak-Matczak stworzyła także dwa obiekty z pogranicza rzeźby i grafiki – matryce rytowane w pleksi i w drewnie z naddaną farbą, które tworzą trójwymiarową kompozycję inspirowaną architekturą Edmonton.

Efektem pobytu badawczego jest kolekcja prac zrealizowanych w eksperymentalnych technikach z wykorzystaniem lasera, z których część została zaprezentowana na niniejszej wystawie, a kolejne zostaną pokazane na wspólnej wystawie Alicji Habisiak-Matczak i Alexa Thompsona zaplanowanej na listopad 2023 roku w FAB Gallery na University of Alberta w Edmonton.

Patronat nad projektem objął Wirth Institute for Austrian and Eastern European Studies działający w University of Alberta w Edmonton.

Ze względu na duże zainteresowanie wystawa był przedłużona do końca lipca br.