Nietuzinkowy pomysł, umiejętna zabawa konwencją, wyrazisty modowy sznyt i mocny przekaz – kolekcja „I bring joy to men” zapewniła Maurycemu Zylberowi zwycięstwo w  konkursie „Złota Nitka”. Gala finałowa konkursu zakończyła tegoroczną edycję Łódź Young Fashion.

– Złota Nitka od 30 lat kreuje scenę mody w Polsce i co roku nagradza niezwykle utalentowanych projektantów, którzy mogą zrewolucjonizować światowe wybiegi. A prestiż tego konkursu otwiera zwycięzcom drzwi do kariery – podkreśla Katarzyna Wróblewska, dyrektor artystyczna Łódź Young Fashion, w ramach którego Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi organizuje konkurs. – To jedno z najważniejszych branżowych wydarzeń w Polsce, które pozwala młodym twórcom rozwinąć skrzydła. Od lat współtworzy modowy charakter naszego miasta. Czerpie z jego kreatywnej tożsamości i ją wzbogaca – dodaje Maciej Łaski, dyrektor Łódzkiego Centrum Wydarzeń.

O statuetkę i nagrodę pieniężną w wysokości 30 000 złotych walczyło w tym roku piętnastu finalistów: Volha Aleksandrovich, Jan Chodorowicz, Edyta Róża Gierach, Mateusz Jagodziński, Dominika Janerka-Woźnicka, Paweł Kaźmierowski, Wiktoria Krupińska, Łaskawiec, Maja Pilarek, Artur Ryba, Barbara Rydz, Ewelina Szymańska, Krystian Szymczak, Natalyia Tsirka, Maurycy Zylber.

Finałowe kolekcje oceniało jury: Prezydent Miasta Łodzi – Hanna Zdanowska, dr hab. Olga Podfilipska-Krysińska – Dziekan Wydziału Sztuk Projektowych ASP w Łodzi, prof. uczelni; Aneta Dalbiak – dyrektor Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi; Marta Kowalska – redaktorka prowadząca serwis elle.pl; Karolina Limbach – stylistka magazynu „Elle”, Agnieszka Ścibior – dyrektor kreatywna Viva Moda=, producentka filmowa, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi; Mariusz Przybylski – projektant mody, Marcin Świderek – szef działu mody magazynu „Elle”, Mikołaj Żurek – projektant, laureat Złotej Nitki 2021.

– Postawiliśmy sobie dwa kryteria wyboru projektanta: po pierwsze kreatywność, wyobraźnia i element zaskoczenia, po drugie – modowy sznyt, pomysł i osadzenie w kontekście mody współczesnej. Wiele kolekcji spełniło nasze oczekiwania, dlatego kilka z nich zdobyło bardzo wysoką liczbę punktów, a to tylko dowód na wysoki poziom konkursu – podkreśla Marcin Świderek, przewodniczący jury. – Po burzliwym głosowaniu nagrodę postanowiliśmy przyznać Maurycemu Zylberowi, a przekonał nas nietuzinkowy pomysł, wyraziste modowe looki, umiejętne bawienie się męsko-damską konwencją, poczucie humoru i bardzo trafny komentarz do tego, co obecnie dzieje się w modzie i na świecie – uzasadnia wybór.

– Prezentowana przeze mnie kolekcja rozpoczęła się na fundamencie dwóch par dualizmu kulturowego. Pierwsza to tradycyjny binarny podział płciowy: męskość-kobiecość, drugi to przeciwne orientacje psychoseksualne: heteroskesualna-homoseksualna. Ciekawiło mnie i zainspirowało to, jak jesteśmy postrzegani przez nasz ubiór i dzięki temu szufladkowani w odpowiednich kategoriach, które ułatwiają odbiorcy nas zidentyfikować – mówi o swojej kolekcji sam projektant.

Maurycy Zylber pochodzi z Warszawy, gdzie uzyskał licencjat w Katedrze Mody ASP, pracując później jako kostiumograf i projektant dla firm na rynku polskim. Kontynuował studia w Paryżu w Institut Francais de la Mode, gdzie otrzymał tytuł magistra. Obecnie pracuje dla marki Celine.

Swoje nagrody przyznali również partnerzy wydarzenia:

• Nagroda specjalna Porsche Centrum Łódź: Ewelina Szymańska
  • Nagroda specjalna firmy Ferrero, producenta batonika Duplo: Krystian Szymczak
  • Nagroda specjalna firmy LPP: Volha Aleksandrovich
  • Nagroda specjalna MODIVO: Ewelina Szymańska
  • Nagroda specjalna marki UltraMaszyna: Artur Ryba
  • Nagroda specjalna OFF Piotrkowska Center: Maja Pilarek
  • Nagroda specjalna Szkoły Projektowania Konstrukcji i Technik Krawieckich 7 cm: Wiktoria Łaskawiec, Ewelina Szymańska, Krystian Szymczak

Widowiskowej prezentacji finałowych kolekcji towarzyszył pokaz Mikołaja Żurka, laureata zeszłorocznej edycji, okrzykniętego przez branżę debiutem roku. Projektant zaprezentował zarówno debiutancką kolekcję „Inwokacja”, którą wygrał ubiegłoroczną edycję konkursu, jak i sylwetki z najnowszej kolekcji, pozostające w podobnym kręgu inspiracji.

Gala finałowa konkursu „Złota Nitka” zakończyła tegoroczną, szóstą, edycję Łódź Young Fashion, podczas której ogłoszono również zwycięzców Gali Dyplomowej Instytutu Ubioru ASP w Łodzi (Maja Pilarek) oraz Fashion Film Festival (Megan van Engelen, Holandia). W programie ŁYF znalazły się również dwie wystawy: „30 lat wokół Złotej Nitki”, opowiadająca historię tego najstarszego w Polsce konkursu dla młodych projektantów oraz „Costume and Contemplations”, przygotowana przez pedagogów i absolwentów Katedry Mody Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie. Obie prezentowane będą do końca roku w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Organizatorami Łódź Young Fashion są Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi i Stowarzyszenie Pola Designu, partnerem głównym jest Miasto Łódź, partnerem wydarzenia – Łódzkie Centrum Wydarzeń, a Mecenasem Głównym – Porsche Centrum Łódź.