Inne wystawy

2

Wernisaż wystawy „Myślę i czuję”, który odbędzie się 13 maja o godz. 17.00 w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, zainauguruje nową inicjatywę Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Wydarzenie pod tym samym tytułem, na które złoży się konferencja naukowa i dwie towarzyszące jej wystawy, otworzy przestrzeń dla debaty na temat roli i znaczenia sztucznej inteligencji w sztuce, ze szczególnym uwzględnieniem malarstwa. 

Twórcy wydarzenia zadają pytanie, w jakim stopniu AI może pełnić rolę narzędzia dla artysty, a w jakim będzie ona pełnić rolę niezależnego twórcy. Sama zaś wystawa „Myślę i czuję” to ogólnopolska prezentacja malarstwa umieszczona w kontekście sztucznej inteligencji, lecz także nieco w kontrze do niej. Skupia się na potencjale malarstwa – jego bogactwie tematów, technik i stylistyk, które nadają tej dziedzinie niemal nieograniczone możliwości. Mamy nadzieję, że dobór prac przyczyni się również do głębokiej refleksji o naturze człowieka. Wystawa ukazuje jego złożoność oraz podkreśla rolę artysty w procesie twórczym, wraz z jego emocjami, inteligencją, intuicją, innowacyjnością oraz życiem duchowym. Jest także pełna trudnych do podrobienia śladów jego fizycznej obecności, stając się prawdziwym wyzwaniem artystycznym dla najnowszego wynalazku ludzkości.

„Niewątpliwie stoimy na progu kolejnej rewolucji technologicznej. Jedni patrzą na AI niechętnie, obawiając się przejęcia świata sztuki przez maszyny, inni zaś traktują ją jako kolejne narzędzie pracy. Pamiętajmy jednak, że 150 lat temu wynalezienie fotografii zrewolucjonizowało medium malarstwa. Potencjał systemów AI jest ogromny, ale czy jest w stanie dokonać podobnego przełomu?” - pytają kuratorzy wystawy, dr hab. Tomasz Musiał, prof. uczelni, dr Aleksandra Ignasiak. 

Wystawa inauguruje również Międzynarodowy Kongres Kultura Miasta Regeneracyjnego, który odbędzie się w EC1 w Łodzi w dniach 14–15 maja 2024.

Kuratorzy wystawy: dr hab. Tomasz Musiał, prof. uczelni, dr Aleksandra Ignasiak
Autor identyfikacji wizualnej wystawy: dr Piotr Gryz

Uczestnicy wystawy:
Karol Babicz, Stanisław Baj, Paweł Baśnik, Beata Ewa Białecka, Tadeusz Boruta, Izabela Chamczyk, Tomasz Ciecierski, Joanna Cisek, Sławomir Elsner, Bartosz Kokosiński, Anna Kopeć – Gibas, Dorota Kozieradzka i Michał Szuszkiewicz, Aleksandra Gieraga, Piotr Kotlicki, Edyta Kowalewska, Marian Kuczma, Wojciech Leder, Dominik Lejman, Tomasz Milanowski, Magdalena Moskwa, Izabela Morzyszek, Tomasz Musiał, Anna Tomaszewska – Nelson, Maciej Olekszy, Bartłomiej Otocki, Łukasz Patelczyk, Bartłomiej Radosz, Józef Robakowski, Zbigniew Romańczuk, Michał Rybiński, Slow Painting Studio, Piotr Stachlewski, Witold Stelmachniewicz, Agula Swoboda, Grzegorz Sztwiertnia, Joanna Trzcińska, Marcin Zawicki

Otwarciu wystawy będzie towarzyszył performance Aleksandry Kozioł.

Dodatkowo w oparciu o zgromadzone prace zrealizowany zostanie i zaprezentowany projekt Piotra Gryza, w którym wykorzystane zostaną interpretacyjne możliwości sztucznej inteligencji.: 

Myślę i czuję
Miejska Galeria Sztuki w Łodzi
Ośrodek Propagandy Sztuki w Łodzi
ul. H. Sienkiewicza 44

Wernisaż wystawy: 13.05.2024 r., godz. 17:00
Czas trwania wystawy: 14.05-16.06.2024 r.

Wydarzenia towarzyszące w ramach wydarzenia „Myślę i czuję 2024”: wystawa "Algorytmy malarstwa" oraz "Konferencja naukowo-artystyczna „Sztuczna inteligencja – twórca czy tworzywo?

belka konferencji mysleiczuje 2024 4365e

do góry