Filename: 01.jpg

stacjonarne I stopnia

Nr sali: 225

Charakterystyka:

W Katedrze funkcjonują dwie Pracownie Tkaniny Drukowanej. Są to pracownie równoległe, prowadzone według autorskich programów. Poniższe założenia są jednak wspólne i nadrzędne dla obu Pracowni.

Programy obejmują wszystkie aspekty projektowania i realizacji tkaniny drukowanej, zarówno w zakresie funkcji (tkanina odzieżowa, dekoracyjna, unikatowa) jak i wykorzystania techniki druku i technik pokrewnych.

Celem dydaktycznym jest przygotowanie studenta do samodzielnego rozwiązywania zadań projektowych w zakresie tkaniny, a także do współpracy z projektantami z pokrewnych dyscyplin np. proj. ubioru. Szczególny nacisk kładziony jest na wykształcenie kreatywnej postawy, otwartej na poszukiwanie indywidualnego języka plastycznego w zgodzie z własnymi predyspozycjami i osobowością, przy jednoczesnym rozumieniu specyfiki mody i wszelkich uwarunkowań wynikających z funkcji i techniki realizacji. Zrozumienie procesu projektowania, umiejętność stawiania założeń i znajdywania właściwych środków wyrazu pozwoli absolwentowi w przyszłości dostosować się do zmieniających się uwarunkowań, a nawet po uzupełnieniu wiedzy, na podejmowanie działań projektowych w pokrewnych dyscyplinach.

Proces kształcenia w Pracowniach oparty jest na systemie ćwiczeń, prezentacji i korekt oraz oczywiście na indywidualnej pracy studentów. W trakcie nauki poznają oni techniki drukarskie w ramach zajęć w Pracowni Realizacyjno – Doświadczalnej i mogą korzystać ze szkolnych warsztatów. Ćwiczenia z zakresu projektowania specjalistycznego są zmieniane tak, by pomimo poruszanych oczywistych problemów nadać im formę uaktualnioną, uwzględniającą bieżące zmiany estetyki. Ćwiczenia uwzględniają stopniowanie trudności i narastanie uwarunkowań i rygorów wykonawczych, zakładając ich elastyczne traktowanie w zależności od predyspozycji i świadomości studenta. Dla zainteresowanych profesjonalnymi realizacjami w przemyśle mamy kontakty z polskimi firmami tekstylnymi, które są otwarte na realizację wizji młodych artystów. Organizujemy dla naszych studentów pokazy najnowszych programów komputerowych, niezbędnych do projektowania raportowego w przemyśle, oraz wycieczki szkoleniowe do firm zajmujących się sitodrukiem.

Aktualności z życia Pracowni:

Nasi studenci, absolwenci biorą czynny udział w wielu wystawach i konkursach, w kraju i za granicą. Zdobywają liczne nagrody i wyróżnienia. Zawsze w Wystawie „Rocznik” i „Projekt” – organizowanych rokrocznie przez Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi.

Uczestniczą w Międzynarodowych Projektach Tkaniny Artystycznej – m.in.:

• Arche Fiber Nuovo” – Lwów / Ukraina
  • Heimtextile“ – Frankfurt / Niemcy
  • Borderline“ – Project Week – Ahlbeck / Niemcy

Organizujemy również wystawy zbiorowe Katedry Druku, m.in.;

• 2005 – „Wyobraźnia zmaterializowana” – BWA Skierniewice
  • 2007 – „Wyobraźnia zmaterializowana” – Galeria Jatki – Nowy Targ
  • 2007 – „Transtkanina” – Ośrodek Propagandy Sztuki – Łódź
  • 2008 – „Wyobraźnia zmaterializowana” – Centralne Muzeum Włókiennictwa – Łódź 2008 – Udział Katedry Druku w Salonie Indigo podczas Targów Premiere Vision Paryż / Francja