Typ studiów:

stacjonarne I stopnia

stacjonarne II stopnia

Nr sali: 248

Charakterystyka:

Pracownia Technologii i materiałoznawstwa powstał w 2009 roku. Zajęcia obejmują wykłady i ćwiczenia technologiczne. Celem dydaktycznym pracowni jest zapoznanie studentów z technikami, technologiami oraz materiałami wykorzystywanymi przy tworzeniu biżuterii i galanterii. Znajomość warsztatu i specyfiki używanych materiałów jest pomocnym elementem podczas projektowania a zarazem umożliwia uzyskanie zamierzonego efektu plastycznego przy jego realizacji.

Typ studiów:

stacjonarne I stopnia

stacjonarne II stopnia

Nr sali: 244a

Charakterystyka:

Podczas zajęć z Komputerowego Wspomagania Projektowania student poznaje program komputerowy służący do trójwymiarowego projektowania biżuterii Matrix 3D firmy Gemvision. Zaletą projektowania w systemie 3D jest możliwość wyeliminowania na etapie projektowym błędów popełnionych podczas myślenia o projekcie. A także wykreowaniu w wirtualnej rzeczywistości przestrzennego modelu widocznego z każdej strony, w 100% realnego, mimo iż tylko wygenerowanego na ekranie komputera. Pozwala to urzeczywistnić myśl pojawiającą się w sferze intelektualnej w niezwykle realny obraz. Ta metoda pozwala także na wprowadzanie poprawek, korekt jeszcze na etapie wizualizacji, a nie w trakcie realizacji projektu. Umożliwia dopracowanie zaprojektowanego modelu bez ponoszenia kosztów jego realizacji, zaangażowania materiałów i własnej pracy. Projektowanie w programach 3D przestrzennych obiektów jest niewątpliwie dużym ułatwieniem, a myśląc ekonomicznie w znaczny sposób obniża koszty przygotowania prototypów. Jest to niezwykle ważne przy produkcji także biżuterii. Projektantom unikatowych modeli daje nowe narzędzia, a także pozwala usprawnić proces twórczego projektowania.

Wprowadzenie do programu poprzedzone jest ogólnym omówieniem zasad działania, pokazem jego możliwości i podstawowymi ćwiczeniami związanymi z jego działaniem. Student poznaje sposoby pracy z programem, oswaja się z pracą z komputerem i nabywa wprawy w posługiwaniu się Matrix'em. Po fazie ćwiczeń ogólnych następuje praca indywidualna z komputerem – student rysuje i realizuje własne projekty.

Pracownicy:

Tadeusz Michalak
Sylwester Pietras

Typ studiów:

stacjonarne I stopnia
stacjonarne II stopnia

Nr sali:

244 - 248
45

Charakterystyka:

Na warsztatach studenci samodzielnie lub pod opieką pracowników technicznych wykonują ćwiczenia z pracowni projektowych Instytutu Biżuterii.

Typ studiów:

stacjonarne I stopnia

Nr sali: 45

Charakterystyka:

Pracownia Podstaw Projektowania Biżuterii zakłada zapoznanie się z metodami wykorzystującymi nowoczesny sposób projektowania współczesnych form biżuterii.

W trakcie zajęć odbędzie się szereg warsztatów konceptualnego projektowania rozwijającego kreatywność, a także urozmaicającego umiejętności studentów. Podczas poszczególnych paneli studenci będą indywidualnie lub w grupach odpowiadali na zadany problem rozwijający dynamikę procesu twórczego.

Na zajęciach studenci będą opracowywali zarówno stronę projektową zadania jak i technologiczną. W ten sposób poznają podstawowe właściwości wykorzystywanych materiałów, a także wdrożą się w warsztatową stronę projektowania biżuterii. Jednoczesne poznawanie tradycyjnych technologii w połączeniu z nowoczesnym projektowaniem pozwoli na wykorzystanie kreatywności oraz umiejętności warsztatowych na późniejszych etapach rozwoju studentów.

W pracowni studenci zapoznają się również z sylwetkami współczesnych twórców oraz najistotniejszymi wydarzeniami z branży biżuterii, co także pomoże im w rozwoju osobistym oraz wprowadzi ich głębiej w struktury wybranego przez siebie kierunku.

do góry